Kouzlo terapie

Terapie – Aneta Lauterbachová
0 comments

Jakou mám cenu jako psychoterapeut?

Když vezmeme v potaz, že zhruba polovina Čechů pracuje za 111 Kč za hodinu (1), může nám obvyklých 500 – 1000 Kč za padesátiminutové sezení psychoterapie připadat jako docela dost. V letech, kdy jsem pracovala na krizové lince za 65 Kč za hodinu a můj plat se s rostoucími kompetencemi a zkušenostmi zvýšil jednou za několik let o desetikorunu, mi připadala psychoterapie jako efektivní způsob výdělku. O tom, jak jsem zjistila, že jsem si to celé malovala růžověji než to ve skutečnosti je (jak mívám ve zvyku) je tenhle článek.

zdroj: Pinterest

Že chci dělat psychoterapii, to jsem věděla od devatenácti a dost kvůli tomu dřela. Tenhle způsob pomoci mě prostě učaroval a čím víc jsem se vzdělávala a sbírala zkušenosti, tím víc jsem odhalovala to kouzlo, které pro mě psychoterapie má. Moje odhodlání pramenilo z vášně, kterou ve mně terapie probouzí, nikoli z rozumu. Když jsem si ale hrubě načrtla, kolik bych si asi mohla jednou vydělat, byla to víc než uspokojující vyhlídka. Vynásobila jsem průměrnou mzdu terapeutů v Praze třiceti hodinami v týdnu (to už jsem tušila, že full time psychoterapii dělat nelze), a prostě jsem žasla. Dokonce mě to popouzelo! Běžná cena psychoterapeuta byla desetkrát vyšší než má tehdejší hodinová mzda – v podobném typu práce se stejnou kvalifikací i podobnou mírou zodpovědnosti a náročnosti. Nevadilo mi, že někdo vydělává víc, jako spíš to, že se výší ceny psychoterapie stává nedostupnou službou pro řadu lidí – často právě těch, kteří ji potřebují. Sama jsem to zažila, když jsem chodila na vlastní terapii, jaké je to měsíčně si ukrajovat docela velký podíl z celkového rozpočtu.

Proto, když jsem začala budovat vlastní psychoterapeutickou praxi, jsem se rozhodla jít vlastní cestou. Terapii sice nedělám pro peníze, ale na rozdíl od studentských let se už musím uživit. S tímhle zadáním jsem se vydala do procesu hledání toho, jakou mám vlastně cenu. Hodně těch, kdo podnikají (anebo jsou jednou za čas u pohovoru do nové práce dotázáni, jakou mzdu by si představovali), mi asi dá zapravdu, že to vůbec není lehké. Tím spíš pro nás podivíny z pomáhajících profesí, kteří jsme léta pracovali zadarmo anebo za symbolickou odměnu s tím, že nám to vynahradí dobrý pocit a někomu spasitelský syndrom.

Tak jsem se dala do počítání. Nejdříve jsem spočetla náklady. Nájem, služby a zařízení terapeutických prostor, to je běžný výdaj všech podnikatelů. K tomu ovšem psychoterapeuti musí připočíst měsíční výdaje, které pokryjí jejich vlastní terapii (aby udržovali své psychické zdraví) a supervizi (aby jejich práce byla kvalitní). To už jsou dohromady docela slušné náklady. Ale jdeme dál, je totiž nutné odvádět daně z příjmu a samozřejmě platit zdravotní a sociální pojištění. No, tak to je podstatně víc, než jsem čekala. Vzhledem k tomu, že ze své práce musím ale vyžít, připočítávám ještě poměrně skromnou sumu za plat, který bych si pro sebe představovala. Zatím. Jsem přece skromná holka a práce mě bude bavit, tak svou představu mzdy držím při zemi.

Když před sebou vidím svůj rozpočet, začíná mi to celé docházet. Je mi totiž jasné, že tuhle částku rozhodně nemůžu získat osmihodinovou prací denně. Terapie je tak náročná činnost, že  to s ohledem ke zdraví svému a svých klientů nehodlám riskovat. Procházím si znovu a znovu svůj finanční plán a růžové brýle přitom odkládám na stůl. A to jsem do svého rozpočtu nezahrnula další tisíce – hodin, které jsem prostudovala a strávila na stážích, a už vůbec ne korun, které jsem vynaložila na studium a psychoterapeutický výcvik…

A tak se pomalu dostávám ke stanovení své ceny. Na brněnské poměry je běžná, ale patří do nižší cenové hladiny. Je výsledkem kompromisu všeho zmíněného. Protože se ale nechci vzdát své vize poskytovat terapii finančně dostupně, nabízím klientům, kteří jsou v tíživé finanční situaci, možnost snížení ceny. Nechci sice terapii dělat jen pro dobrý pocit, ale dobrý pocit z ní pořád chci mít.

(1) údaj podle: http://ekonomika.idnes.cz/median-hrube-hodinove-mzdy-2010-djj-/ekonomika.aspx?c=A130211_152028_ekonomika_neh

Comments are closed.